W dniach 11-13 maja w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Kanosjanek w Gosławicach (diecezja tarnowska) odbyły się rekolekcje dla Doradców Życia Rodzinnego Archidiecezji Krakowskiej. Wybór miejsca nie był przypadkowy, ale podyktowany tematem rekolekcji – Wezwani, by świadczyć o wielkiej godności człowieka. Bowiem w okolicy znajdują się miejscowości Zabawa i Wał-Ruda związane z postacią błogosławionej Karoliny Kózkówny.

Tegoroczne rekolekcje wygłosił dla doradców Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin – ks. dr Paweł Gałuszka. Spotkanie rozpoczęło się w piątek wieczorem kolacją, wspólną Mszą Św. a potem adoracją Najświętszego Sakramentu, podczas której rozważane były fragmenty z „Medytacji na temat bezinteresownego daru” Jana Pawła II. Tekst Jana Pawła II i w ogóle Teologia ciała w szczególny sposób wybrzmiewały podczas konferencji i kazań.

Sobota była „dniem w drodze”. Doradcy wraz z rodzinami, ale również goście – słuchacze Studium Teologii Rodziny – wyruszyli przed południem na zwiedzanie Wał – Rudy, a po obiedzie – Zabawy.

Wał – Ruda to miejscowość, w której mieszkała i zginęła Karolina Kózkówna. Znajduje się tam dom Karoliny, a przez las wiedzie droga krzyżowa jej męczeństwa. Dom błogosławionej to skromna, uboga chatka, ale wypełniona świętymi obrazami i książeczkami do nabożeństwa. Od razu od wejścia można poznać, że mieszkali tam kiedyś pracowici, bogobojni ludzie. W jednej z izb zrobiono skromną kaplicę i tam ks. Gałuszka wygłosił konferencję. Po odmówieniu Litanii Loretańskiej przeszliśmy drogę męczeńską Karoliny przez las rozważając mękę Chrystusa, ale również cierpienie tej młodej dziewczyny i jej rodziny.

W Zabawie natomiast znajduje się Sanktuarium Błogosławionej Karoliny. To skromny kościółek, w którym pod ołtarzem głównym znajduje się sarkofag błogosławionej. Tam pomodliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia, a następnie wysłuchaliśmy niesamowitej opowieści kościelnego Sanktuarium. Barwnym językiem, z niezwykłym przejęciem opowiadał o Karolinie, jej życiu, charyzmie, męczeńskiej śmierci w obronie dziewictwa i zasługach, z których słynie po śmierci. Przy grobie tej niezwykłej dziewczyny uczestniczyliśmy również we Mszy św. i wysłuchaliśmy kazania „o początkach” każdego małżeństwa w Bożym zamyśle, tak jak to było w przypadku pierwszym małżonków – Adama i Ewy.

Sobotni wieczór to czas integracji przy grillowaniu kiełbaski i pogaduszkach na ważne i mniej istotne tematy.

W niedzielę gościem rekolekcji był Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Tarnowskiej – ks. dr Piotr Cebula.

20180512 173345 rekolekcje wdr goslawice rekolekcje wdr goslawice 640 l

Po obiedzie rozjechaliśmy się do swoich domów i rodzin. Pełni refleksji o czystości w naszych małżeństwach i wiary, że piękne idee są możliwe do zrealizowania w naszych bliskich relacjach.

Całość artykułu |

Foto - Galeria |