W dniach 16 – 18 lutego 2018 roku organizowaliśmy rekolekcje dla kandydatów na animatorów Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w Archidiecezji Krakowskiej. W rekolekcjach, które głosił dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin ks. dr Paweł Gałuszka, uczestniczyli m.in. małżonkowie zaproszeni przez księży wicedziekanów z następujących dekanatów: Chrzanów, Jabłonka, Kraków Borek Fałęcki, Mogilany, Kraków Prądnik, Mszana Dolna, Kraków Krowodrza i Kraków Mogiła.

W czasie konferencji i ożywionych dyskusji omawialiśmy strukturę i treść encykliki świętego Jana Pawła II Evangelium Vitae, a naszą myślą przewodnią były słowa: „Życie zostaje powierzone człowiekowi jako skarb” (EV 52).

Uczestnicy rekolekcji zgodnie przyznali, że chcą bronić tego skarbu, jakim jest ludzkie życie, chcą zaangażować się w Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. To zaangażowanie się przyjmie formę animowania i koordynowania Duchowej Adopcji w poszczególnych parafiach dekanatów. Będzie się ono opierało na pogłębionej formacji własnej i własnego małżeństwa – raz w miesiącu, w drugą sobotę, będziemy się spotykać na wspólnej Eucharystii w sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Po Mszy świętej będzie czas na wykład, dyskusję i podzielenie się swoim doświadczeniem. Nasze działanie rozpoczniemy w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, która w tym roku przypada wyjątkowo 9 kwietnia. Spotkamy się w Bazylice Mariackiej, aby uczestniczyć w Eucharystii pod przewodnictwem ks. abpa Marka Jędraszewskiego, którego poprosimy o pasterskie błogosławieństwo.

Tydzień później, a więc w dniach 23 – 25 lutego 2018 roku, na rekolekcje zaprosiliśmy animatorów Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego z całej Polski. Przyjechało prawie 70 osób. Rozważania rekolekcyjne, którym przewodniczył ks. Stanisław Mika, były poświęcone tajemnicy Eucharystii.

Miejscem obydwóch spotkań rekolekcyjnych był DOMUS MATER Księży Sercanów.

Wojciech Jaroń