20180204 183944 wieliczka 2000

W niedzielę 4 lutego w Wieliczce w kościele św. Klemensa odbyło się kolejne spotkanie w ramach programu „Małżeństwo – projekt na całe życie”, związanego z pięćdziesiątą rocznicą ogłoszenia Encykliki Humanae vitae oraz Jubileuszem 50-lecia istnienia Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Tym razem prelekcję i kazanie wygłosił ks. prof. Janusz Mastalski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Tematem drugiego spotkania była „Miłość na wskroś ludzka”.

Ks. Mastalski mówił do zgromadzonych małżonków o miłości małżeńskiej. O trudnych sprawach przemawiał z niezwykłą lekkością, a poważne treści przeplatał zgrabnymi żartami. Umieścił współczesną rodzinę i małżeństwo na tle obecnych problemów, ukazał, z czym dzisiejsza wspólnota rodzinna musi się zmierzyć. Wspominał o rozterkach rodziców i małżonków, czym się kierować budując rodzinę i wychowując dzieci: czy wybierać indywidualizm czy wspólne dobro, interesy czy wartości, kierować się kultem młodości czy szacunkiem dla doświadczenia starszych, ulegać konsumpcjonizmowi czy samorealizować się. To tylko wybrane kwestie postawione przez prelegenta.

W nawiązaniu do Humanae Vitae ks. Profesor wymienił cechy miłości małżeńskiej: „ludzka, pełna, wierna i wyłączna, płodna”. „Miłość ludzka” przechodzi przez etapy: zakochania, namiętności i intymności, związku kompletnego, rozczarowania, przyjaźni i niestety czasami rozpadu. Padło pytanie skierowane do małżonków: „na którym etapie jest wasze małżeństwo?” I jednocześnie podpowiedź, co zrobić, by miłość małżeńska rozwijała się: modlić się, praktykować życie sakramentalne, troszczyć się o wartości, samo wychowywać, afirmować ofiarność. W tym miejscu zrodziło się pytanie, co przeszkadza małżonkom pogłębiać ich miłość. Wśród wymienionych znalazły się brak szczerości, odkładanie w czasie rozwiązywania problemów, konsumpcjonizm, źle poukładane relacje z teściami i egoizm.

Kazanie wygłoszone podczas Mszy św., która nastąpiła po prelekcji, było kontynuacją poprzednich treści, ale również  nawiązaniem do Ewangelii. Na koniec życzył małżonkom, by mimo swoich wad i trudności, które przeżywają, na krańcu życia potrafili się nadal kochać.

Po Eucharystii nastąpiła Celebracja Humanae Vitae. Podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu narzeczeni, małżonkowie i kapłan modlili się słowami papieży – Pawła VI i Jana Pawła II. Na koniec nastąpiło – niezwykle przeżywane przez wszystkich uczestników - indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. To był czas przebaczenia i odnowienia miłości małżeńskiej.

20180204 195026 wieliczka 2000

Następne spotkanie odbędzie się w Libiążu 11 marca. Temat spotkania – „Chodzi o miłość pełną”.

Foto - Galeria |

Magdalena Poprawa